22 czerwca 2023 w ramach MGR IPMA Marek Zawada i Magdalena Robak poprowadzili ostatni przed wakacjami warsztat “Konflikt w projekcie – projekt w konflikcie. Jak tym zarządzić?”. Zapraszamy na krótkie podsumowanie spotkania i do one-pagera do pobrania.
Założenia warsztatu “Konflikt w projekcie – projekt w konflikcie”
Warsztat zrealizowany był w ramach cyklu warsztatów obejmujących kluczowe zagadnienia związane z zarządzaniem projektami i zespołami projektowymi. Podczas spotkania doświadczyliśmy sytuacji konfliktowej, przeanalizowalismy ją z perspektywy przyczyn konfliktu oraz poziomów zarządzania konfliktem i związanych z nimi 3 ról project managera.
Temat przyciągnął duże grono zainteresowanych – ostatecznie dołączyło do nas 21 osób!
Sesja networkingowa
Tym razem w ramach sesji networkingowej zaprosiliśmy następującego wyzwania: “Powiedz czemu akurat konflikty Cię przyciagnęły na spotkanie: 8 słów, z 8 osobami, w 8 minut” 🙂
Na rozgrzewkę – doświadczenie sytuacji konfliktowej 🙂
Tym razem wprowadzeniem nie była wiedza a doświadczenie. Uczestnicy wzięli udział w zadaniu “Sklepik”, które pokazało skąd mogą się brać konflikty i w jaki sposób “rozlewają się” na współpracę.
W podsumowaniu omówiliśmy:
- pięć przyczyn konfliktów wg koła konfliktów Ch. Moore,
- trzy poziomy konfliktu wynikające z definicji M. Deutscha,
- trzy role project managera, który zarządza konfliktem w projekcie od właściwej strony 🙂
Konflikt w projekcie – analiza sytuacji z projektu
W ostatnim kroku zaprosiliśmy Uczestników do przeanalizowania ich rzeczywistej sytuacji konfliktowej w projekcie. W tym celu skorzystaliśmy ze specjalnie zaprojektowanego arkusza analizy sytuacji konfliktowej. Kluczowe aspekty takiej analizy to:
- rozpoznanie “areny” konfliktu,
- opracowanie prewencji na poziomie konfliktu potencjalnego,
- zaplanowanie sposobu monitorowania sytuacji i ujawniania konfliktów ukrytych,
- opracowanie sposobu rozwiązania konfliktu jawnego w sposób odpowiadający na rzeczywistą przyczynę konfliktu.
Uczestnicy dyskutowali w podgrupach, a my wspieraliśmy ich naszą wiedzą i doświadczeniami. Horizontal-learning to niesamowite narzędzie!
Konflikt w projekcie – one-pager
One-pager zawierający aspekty omawiane podczas warsztatu możesz pobrać pod tym linkiem:
ONE-PAGER KONFLIKT W PROJEKCIE
“Konflikt w projekcie – projekt w konflikcie. Jak tym zarządzić?” – kto prowadził warsztat?
Marek jest asystentem na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej i doktorem w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości. Specjalistą zarządzania projektami badawczo-rozwojowymi w sektorze ochrony zdrowia. Jego zainteresowania naukowe to zarządzanie innowacyjnymi projektami naukowo-badawczymi w obszarze ochrony zdrowia o charakterze niekomercyjnym, zwinne zarządzanie projektami i modelowanie procesów biznesowych.
Magda jest facylitatorem procesów rozwojowych. Wspiera rozwój przywództwa i (współ)pracy, opartych o świadomość ról, wspólne wartości & standardy oraz empowerment – w firmach, zespołach, projektach. Buduje odporne zespoły.
Gościł nas tradycyjnie Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej – bardzo dziękujemy!
DOŁĄCZ DO NAS NA MEETUP, BY BYĆ Z NAMI NA KOLEJNYCH WARSZTATACH. WRACAMY WE WRZEŚNIU!
Warsztat “Konflikt w projekcie – projekt w konflikcie” zakończył aktualny sezon 🙂 Wrócimy do Was we wrześniu z kolejnymi propozycjami – dołączcie do nas na MEETUP oraz FACEBOOK, by być na bieżąco!