13 grudnia 2022 r. w ramach MGR IPMA Marek Zawada i Magdalena Robak poprowadzili warsztat “Delegowanie zadań w projekcie. Jak rozmawiać, by otrzymać rezultat, na którym Ci zależy?”. Zapraszamy na krótkie podsumowanie spotkania i do one-pagera do pobrania.
Założenia warsztatu “Role zespołowe”
Warsztat zrealizowany był w ramach cyklu warsztatów obejmujących kluczowe zagadnienia związane z zarządzaniem projektami i zespołami projektowymi. Podczas spotkania Uczestnicy poznawali role zespołowe (typologia M. Belbina) oraz implementować je w konkretnym case.
Dołączyli do nas i wieloletni kierownicy projektów, i studenci.
O rolach zespołowych – krótkie wprowadzenie i autodiagnoza
W ramach krótkiego wprowadzenia merytorycznego Marek nakreślił pojęcia grupy i zespołu a także wskazał, jak zmieniało się podejście do zarządzania zasobami ludzkimi.
Następnie Uczestnicy wypełnili autodiagnozę własnej roli zespołowej, wykorzystując ankietę opracowaną w oparciu o model Belbina przez Magdę. Na wyniki dzielnie czekali do ostatniej części spotkania 🙂
Role zespołowe – rozpoznawanie
Pierwszym krokiem do optymalnego zagospodarowania ról zespołowych jest ich trafne rozpoznanie. Uczestnicy w grupach zostali zaproszeni do przeanalizowania konkretnego zespołu projektowego i dopasowaniu ludzi do ról. Wynik? 9 trafień na 9 w każdym z czterech zespołów!
Role zespołowe – zagospodarowanie
Po rozpoznaniu ról Uczestnicy na case Wystrzałowej Imprezy Firmowej dyskutowali w grupach, który pracownik (która rola) najlepiej sprawdzi się w których zadaniach. Po dyskusji grupowej wspólnie przeanalizowaliśmy jej wyniki, biorąc jako kanwę proces kierowania zespołem (planowanie, organizowanie, realizacja i kontrola).
Ogromną wartością spotkania były dyskusje Uczestników podczas samych ćwiczeń a także analizy i dyskusje nad ich rezultatami.
Role zespołowe – wyniki autodiagnozy
Na sam koniec spotkania nadeszła długo oczekiwana chwila – rozwiązanie dla testu autodiagnozy i określenie własnych dominujących ról zespołowych 🙂
Role zespołowe – one-pager
One-pager zawierający aspekty omawiane podczas warsztatu możesz pobrać pod tym linkiem:
“Role zespołowe – rozpoznawanie i zagospodarowanie” – kto prowadził warsztat?
Marek jest asystentem na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej i doktorem w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości. Specjalistą zarządzania projektami badawczo-rozwojowymi w sektorze ochrony zdrowia. Jego zainteresowania naukowe to zarządzanie innowacyjnymi projektami naukowo-badawczymi w obszarze ochrony zdrowia o charakterze niekomercyjnym, zwinne zarządzanie projektami i modelowanie procesów biznesowych.
Magda jest trenerem, konsultantem i facylitatorem. Pomaga budować współpracę opartą o wspólne wartości, standardy i empowerment. Pionową, poziomą, z otoczeniem i w projektach. Wzmacnia kompetencje liderów i pracowników a także pomaga budować środowisko pracy sprzyjające efektywności.
Gościł nas tradycyjnie Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej – bardzo dziękujemy!
SPOTKAJMY SIĘ NA KOLEJNYCH WARSZTATACH!
Serdecznie zapraszamy także na kolejne warsztaty zaplanowane na 2023 rok:
Szczegółowe informacje o planowanych spotkaniach znajdziesz (zazwyczaj 2-3 tygodnie przed ich terminem) na naszych platformach: MEETUP oraz FACEBOOK. A poniżej SAVE THE DATE!