22 listopada 2022 r. w ramach MGR IPMA Marek Zawada i Magdalena Robak poprowadzili warsztat „Jak ustalać odpowiedzialność w projekcie, by każdy wiedział kto, co, z kim”. Zapraszamy na krótkie podsumowanie spotkania i do one-pagera do pobrania.
Założenia warsztatu „Jak ustalać odpowiedzialność w projekcie”
Warsztat zrealizowany był w ramach cyklu warsztatów obejmujących kluczowe zagadnienia związane z zarządzaniem projektami. Tematem przewodnim było praktyczne wykorzystanie matrycy odpowiedzialności do budowania odpowiedzialności i współodpowiedzialności w projekcie. Po krótkim wprowadzeniu merytorycznym Uczestnicy pracowali na konkretnym case, budując RASCI, które odpowiadało na intencję rozwoju pracownika i zespołu.
Dużą wartością spotkania była wymiana wiedzy i doświadczeń – spotkaliśmy się zarówno ze studentami zainteresowanymi tematyka projektów, jak i doświadczonymi kierownikami projektów.
Macierz odpowiedzialności
W ramach wstępu Marek i Magda wprowadzili Uczestników w tematykę macierzy odpowiedzialności i jej miejsca w planowaniu projektu. Skorzystaliśmy z podejścia RASCI, które pomaga w zespole projektowym zbudować współodpowiedzialność za realizowane zadania.
Macierz odpowiedzialności może być opracowywana z dwóch kluczowych perspektyw:
- Sprawnego wykorzystania kompetencji, jakie mamy w zespole projektowym.
- Budowania (rozwijania) kompetencji poszczególnych pracowników a także zespołu jako całości.
Może być także wprowadzona na trzy sposoby:
- Top-down;
- Participation;
- Bottom up.
Tworzenie macierzy odpowiedzialności RASCI – praca warsztatowa
Podczas części warsztatowej budowaliśmy RASCI z intencją rozwojową. Uczestnicy w podgrupach zastanawiali się w jaki sposób (1) przydzielić R oraz (2) połączyć R z innymi osobami w zespole, by w rezultacie:
- Wzmocnić kompetencje poszczególnych pracowników w zespole projektowym.
- Zwiększyć elastyczność i odporność całego zespołu.
- Zwiększyć zaangażowanie pracowników w realizowane zadania.
Ogromną wartością spotkania były dyskusje Uczestników podczas samego ćwiczenia a także analizy i dyskusje nad jego rezultatami. Dzieląc się i wiedzą, i doświadczeniem szukaliśmy odpowiedzi na bardzo praktyczne, z życia wzięte sytuacje.
W oparciu o dyskusje wypracowaliśmy też pule odpowiedzi na pytanie „Skąd wiemy, w czym rozwijać?” 🙂
One-pager zawierający aspekty omawiane podczas warsztatu możesz pobrać pod tym linkiem:
„Jak ustalać odpowiedzialność w projekcie” – kto prowadził warsztat?
Marek jest asystentem na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej i doktorantem w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości. Specjalistą zarządzania projektami badawczo-rozwojowymi w sektorze ochrony zdrowia. Jego zainteresowania naukowe to zarządzanie innowacyjnymi projektami naukowo-badawczymi w obszarze ochrony zdrowia o charakterze niekomercyjnym, zwinne zarządzanie projektami i modelowanie procesów biznesowych.
Magda jest trenerem, konsultantem i facylitatorem. Pomaga firmom, zespołom i w projektach zarządzać i współpracować z troską o 3 obszary: WYNIKI, PROCESY oraz RELACJE. Wzmacnia kompetencje liderów i pracowników a także pomaga budować środowisko pracy sprzyjające efektywności.
Gościł nas tradycyjnie Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej – bardzo dziękujemy!
SPOTKAJMY SIĘ NA KOLEJNYCH WARSZTATACH!
Naturalną kontynuacja warsztatu jest spotkanie, które organizujemy ), na którym trenować delegowanie zadań w projekcie. Na spotkanie „Delegowanie zadań w projekcie. Jak rozmawiać, by otrzymać rezultat, na którym Ci zależy?” zapraszamy już 13.12.2022 (start o 18:30). TU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ INFORMACJI I LINK DO ZAPISÓW.
Serdecznie zapraszamy także na kolejne warsztaty (i te organizowane off-line i te on-line). Informacje o planowanych spotkaniach zawsze znajdziesz na naszych platformach: MEETUP oraz FACEBOOK.